classi
08 بهمن 1401 - 09:16

شرایط ساره جوانمردی در پاراتیراندازی بعد از بازیهای پاراآسیایی

رئیس انجمن پاراتیراندازی با تاکید بر اینکه ساره جوانمردی با تصمیم شخصی در بازی های پاراآسیایی غایب خواهد بود در مورد شرایط این قهرمان پارالمپیک بعد از این بازی ها توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، امتناع از حضور در بازی های پاراآسیایی مهمترین تصمیم اخیر ساره جوانمردی است؛ اولین بانون ورزشکار ایرانی در ادوار مختلف بازی های پارالمپیک که به واسطه عملکرد قابل تحسینش در این بازی ها و به ویژه دو قهرمانی در بازی های ۲۰۱۶ ریو و رکوردشکنی در بازی های ۲۰۲۰ توکیو، لقب «ملکه تپانچه» را یدک می کشد.

برای جوانمردی که به جز سه طلای بازی های پارالمپیک، از حضور در ادوار مخالف بازی های پاراآسیایی هم ۴ مدال طلا در اختیار گرفته است، دوره جدید این بازی ها بهترین فرصت بود تا هم از عنوان قهرمانی اش در این بازی ها دفاع کند و هم کارنامه طلایی اش را سنگین تر کند اما برخی مسائل شخصی منجر به تصمیم وی برای امتناع از حضور در این بازی ها شد.

بدین ترتیب ساره جوانمردی بعد از سه دوره حضور متوالی در بازی های پاراآسیایی در دوره پیش روی این بازی ها غایب خواهد بود درحالیکه به صورت دقیق مشخص نیست برای بعد از آن چه برنامه ای دارد. وی طی ماه های اخیر حضور پرنقدی در اردوهای و مسابقات داشت به گونه ای که در جام جهانی کره جنوبی (مردادماه) به نایب قهرمانی بسنده کرد و در مسابقات اخیر قهرمانی جهان (آبان ماه - امارات) اصلا شرکت نکرد.

همین مسئله ابهامات در مورد این پاراتیرانداز و آینده او را بیشتر کرده است و اینکه «بعد از بازی های پاراآسیایی هانگژو چه سرنوشتی در انتظار اوست؟ غیبتش ادامه دار خواهد بود و اصلا مسئولان راهی برای بازگشت او خواهند گذاشت؟»

رقیه الله کرم رئیس انجمن پاراتیراندازی در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: ساره جوانمردی از ورزشکاران همیشه مدال آور برای پاراتیراندازی و کاروان ورزش ایران بوده است. در این مقطع زمانی اما به دلیل برخی مسائل شخصی شرایط همراهی را ندارد به همین دلیل از حضور در بازی های پاراآسیایی کناره گیری کرده است.

وی ادامه داد: ساره اولین ورزشکاری نیست که تصمیم به کناره گیری و انصراف از یک رویداد گرفته است. پیش از این هم داشته ایم ورزشکارانی که هر یک به دلایلی مشابه چنین تصمیمی را گرفته اند اما بعد از مدتی بازگشته اند و بازهم به ورزش حرفه ای خود ادامه داده اند.

«یعنی بعد از بازی های پاراآسیایی بازگشت ساره جوانمردی به میادین قطعی است به خصوص با توجه به در پیش بودن بازی های پارالمپیک؟» رئیس انجمن پاراتیراندازی ایران در واکنش به این پرسش گفت: آنطور که عنوان شده، تصمیم ساره برای بازی های پاراآسیایی بوده و اینکه در این بازی شرکت نداشته باشد. با این اوصاف باید منتظر بازگشت پرقدرت او بعد از این بازی ها باشیم اما بازهم شرایط این ورزشکار و تصمیماتش تعیین کننده است.

شرایط ساره جوانمردی در پاراتیراندازی بعد از بازیهای پاراآسیایی

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا جایگاه ساره جوانمردی در تیم ملی پاراتیراندازی محفوظ خواهد ماند یا اینکه وی بعد از بازگشت باید یکسری مراحل ابتدایی را برای حضور دوباره درترکیب تیم ملی طی کند؟»، گفت: به هر حال پاراتیراندازی یک رشته رکوردی است و حضور ورزشکاران درمیادین مختلف و نتیجه گیری در آنها هم به این رکوردها بستگی دارد اما در مجموع جایگاه ساره جوانمردی به عنوان ورزشکاری که چند مدال طلای پارالمپیک و آسیایی و جهانی را دارد برای ما محفوظ است.

الله کرم همچنین در پاسخ به این پرسش که «بعد از بازی های پاراآسیایی برای ساره جوانمردی که چندماهی از اردو و میادین دور بوده است فرصتی برای حضور در رقابت های کسب سهمیه وجود دارد؟»، گفت: بعد از این بازی ها و چند رویداد وجود دارد که محلی برای توزیع سهمیه به حساب می آید. از این حیث مشکلی وجود ندارد.

رئیس انجمن پاراتیراندازی در ادامه تصریح کرد: چهار رویداد در تقویم فدراسیون جهانی وجود دارد. حضور در این رویدادها فرصت مناسبی است برای اینکه ورزشکارانی که کسب سهمیه کرده اند خود را محک بزنند یا ورزشکارانی که سهمیه ندارند بتوانند امتیاز لازم برای آن را به دست بیاورند. البته برای ما زمانی یک رویداد و حضور در آن قطعی می شود که دستورالعملش را دریافت کنیم. فعلا دستورالعمل جام جهای کره جنوبی در اختیارمان قرارگرفته که خردادماه آینده برگزار می شود. بنابراین فعلا مبنا حضور در این جام است.

وی در مورد ترکیب تیم اعزامی به این رویداد گفت: ۲۹ بهمن ماه مسابقات قهرمانی کشور در هر دو بخش مردان و بانوان برگزار می شود. بعد از آن بر اساس بررسی نتایج در کمیته فنی و با همفکری انجمن، ترکیب تیم اعزامی مشخص خواهد شد.

الله کرم همچنین تاکید کرد که پاراتیراندزای ایران به دنبال این است که در بازی های پاراآسیایی هانگژو درخشان تر از همیشه ظاهر شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1001778