classi
08 بهمن 1401 - 12:52

ازبکستان و قرقیزستان اسناد همکاری راهبردی امضا کردند

رؤسای جمهور ازبکستان و قرقیزستان در پایان دیدارهای دوجانبه در شهر «بیشکک» بیانیه شراکت راهبردی همه جانبه امضا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیستان در پایان دیدارهای دوجانبه در شهر «بیشکک» بیانیه شراکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور را امضا کردند.

علاوه بر این، با حضور روسای جمهور بیش از 25 سند دوجانبه امضا شد. یکی از مهمترین آنها پروتکل مبادله اسناد تصویب تفاهم نامه بین ازبکستان و قرقیزستان در مورد برخی قسمت‌های مرزهای دولتی ازبکستان و قرقیزستان است.

گفتنی است، پارلمان‌های دو کشور این تفاهم نامه و قرارداد مدیریت مشترک منابع آب مخزن «اندیجان» (قنبر آباد) را در ماه نوامبر سال 2022 میلادی به تصویب رساندند.

همچنین وزرا و رؤسای ادارات با حضور روسای جمهور دو کشور اسناد زیر را مبادله کردند.

 قرارداد بین دولتی در زمینه همکاری در زمینه پیشگیری و رفع وضعیت اضطراری، پروتکل تغییر و متمم به قرارداد بین دولتی در مورد سفرهای متقابل شهروندان از تاریخ 3 اکتبر سال 2006 میلادی، همکاری در فناوری‌های خودروسازی و تجاری در قرقیزستان، پروتکل تغییر و متمم به تفاهمنامه ایجاد شورای استانداران استان‌های مرزی ازبکستان و نمایندگان ذیصلاح دولت قرقیزستان در استان‌های مرزی از تاریخ 6 سپتامبر سال 2017 میلادی از جمله اسناد امضا شده است.

همچنین برنامه بین دولتی شراکت استراتژیک اقتصادی و تجاری برای سال‌های 2023 و 2025 میلادی، قرارداد همکاری بین وزارتخانه‌های کشاورزی ازبکستان و قرقیزستان در زمینه کشاورزی، پروتکل بین کمیته گمرک وابسته به وزارت اقتصاد و دارایی ازبکستان و خدمات دولتی گمرک وابسته به وزارت دارایی قرقیزستان در مورد همکاری‌های متقابل در زمینه تبادل اطلاعات آمار گمرکی تجارت متقابل، پروتکل بین سازمان‌های مذکور در زمینه پیشگیری، کشف و جلوگیری از تراکنش‌های مالی مشکوک توسط شرکت کنندگان در فعالیت‌های اقتصادی خارجی، موافقت نامه همکاری بین وزارتخانه‌های انرژی ازبکستان و قرقیزستان در زمینه انرژی نیز به امضا رسید.

علاوه بر این، قرارداد گسترش همکاری در صنعت زغال سنگ بین وزارتخانه‌های انرژی ازبکستان و قرقیزستان، یادداشت تفاهم در مورد ساخت آبشار نیروگاه «چاتقال» بین وزارتخانه‌های انرژی ازبکستان و قرقیزستان، قرارداد همکاری بین وزارت سرمایه گذاری، صنعت و تجارت ازبکستان و وزارت اقتصاد و بازرگانی قرقیزستان در مورد توسعه ابعاد اولویت دار صنعت، قرارداد همکاری بین وزارت آموزش عالی، علوم و نوآوری ازبکستان و آژانس دولتی مالکیت فکری و نوآوری وابسته به کابینه وزرای قرقیزستان، قرارداد همکاری بین وزارت سیاست و ورزش جوانان ازبکستان و وزارت فرهنگ، اطلاع رسانی، ورزش و سیاست جوانان قرقیزستان امضا شد.

قرارداد همکاری بین وزارت سرمایه گذاری، صنعت و تجارت ازبکستان و آژانس سرمایه گذاری ملی وابسته به ریاست جمهوری قرقیزستان، برنامه‌های مشترک برای برگزاری گسترده جشن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ازبکستان و قرقیزستان، قرارداد همکاری بین استانداری «جزخ» ازبکستان و دفتر نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در استان «ایسیک کول» در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی، برنامه جامع گسترش همکاری بین استان «اندیجان» ازبکستان و استان «اوش» قرقیزستان برای سال‌های 2023 و 2025 میلادی نیز از جمله اسناد امضا شده است.

همچین برنامه جامع گسترش همکاری بین استانداری «فرغانه» ازبکستان و استانداری «باتکن» قرقیزستان برای سال‌های 2023 و 2025 میلادی، برنامه جامع گسترش همکاری بین استانداری «نمنگان» ازبکستان و استانداری «جلال آباد» قرقیزستان برای سال‌های 2023 و 2025 میلادی، «نقشه راه» گسترش همکاری بین استان «جزخ» ازبکستان و استان «ایسیک‌کول» قرقیزستان برای سال‌های 2023 و 2025 میلادی، یادداشت تفاهم همکاری بین اتحادیه «اوز.ال.تکصنایعت» و وزارت انرژی قرقیزستان و یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت «بهادر لوغان تکستیل» (ازبکستان) و دفتر نماینده تام الاختیار رئیس جمهور قرقیزستان در استان «نارین»  نیز از جمله اسناد امضا شده است.

مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و قرقیزستان در سال 2021 میلادی در سطح 952 میلیون و 600 هزار دلار قرار گرفته است. در حال حاضر در ازبکستان 57 شرکت با مشارکت سرمایه گذاران قرقیزستانی در زمینه‌های تولید مصالح ساختمانی، شیرینیجات و کفش، خرده فروشی، خدمات در زمینه تغذیه عمومی، فعالیت تبلیغاتی، خدمات حمل و نقلی فعالیت می‌کنند. به نوبه خود در قلمرو قرقیزستان با مشارکت شهروندان ازبکستان 51 واحد شرکت مشترک ایجاد شده است.

قرقیزستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 29 سپتامبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002330